Samodzielność małych dzieci

Kompetencje człowieka zawiązane w samodzielnością życiową kształtują się przez wiele lat. Po to, by osiągnąć pełnię możliwości w tym zakresie, potrzeba nie tylko czasu, ale także licznych doświadczeń oraz wsparcia udzielanego przez osoby z najbliższego otoczenia.

Szczególnie istotne są te czynniki, które oddziałują na człowieka w okresie wczesnego dzieciństwa:

- postawy najbliższych opiekunów odnośnie nabywania przez dziecko kompetencji związanych z samodzielnością;

- oczekiwania dorosłych, odnośnie zachowania dzieci;

- kompetencje umysłowe i motoryczne dziecka.

Prawdopodobnie oddziaływania społeczne okazują się jednymi z najistotniejszych, choć dorośli opiekunowie nie zawsze są tego świadomi.

O prowadzącej:
dr Anna Mikler-Chwastek

Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Małego Dziecka w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Zajmuje się problematyką związaną z dotykowym poznawaniem siebie i otoczenia przez niemowlęta i małe dzieci; nabywaniem kompetencji w zakresie samodzielności elementarnej w przypadku dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym; procesem wspierania rozwoju psychoruchowego małych dzieci. Publikuje teksty naukowe i popularyzujące wiedzę z zakresu pedagogiki, a także prowadzi warsztaty i szkolenia dla rodziców i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym z zakresu wspomagania rozwoju.

Uczestnik webinarium zapozna się z:

- wiadomościami na temat kształtowania się samodzielności życiowej dzieci i młodzieży,

- sposobami wspierania dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym w nabywaniu samodzielności życiowej,

- przyczynami trudności w zakresie nabywania kompetencji samoobsługowych przez dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym.

Opłacone materiały szkoleniowe i zaświadczenia wysyłamy po odbytym webinarze, w dni robocze po godzinie 18:00 o ile zaksięgujemy wpłatę na koncie. Wpłaty dokonane od piątku (godz. 13:00) do niedzieli są księgowane w poniedziałek. Wysyłka następuje w poniedziałek wieczorem.