Powróć do moich kursów
Current Status
Not Enrolled
Price
Wewnętrzny
Get Started
This szkolenie is currently closed
Szkolenie
Autor

„Od miłości do nienawiści jeden krok” – ile prawdy kryje się w tym potocznym powiedzeniu ? Co dzieje się w mózgu osoby zakochanej? Czy strach jest nam potrzeby i dlaczego płaczemy podczas oglądania smutnego filmu ? To tylko niektóre pytania, na które psycholodzy starają się odpowiedzieć od lat. Badania prowadzone z wykorzystaniem metody obrazowania mózgu, uchylają nieco rąbka tajemnicy i wskazują, które struktury mózgu odpowiadają za nasze emocje. I tak jedna ze struktur, określana jako ciało migdałowate, które odpowiada za strach, pozwala nam na błyskawiczną reakcję w sytuacji zagrożenia. Inna tzw. wyspa, zaliczana do układu neuronów lustrzanych, uruchamia proces empatii i współczucia, gdy widzimy cierpienie innych.

A co z zakochanymi ? W ich mózgu wzrasta aktywność tzw. układ nagrody, który zaangażowany jest w takie zachowania jak: jedzenie, picie i aktywność seksualna. To właśnie dzięki dopaminie, wytwarzanej w układzie nagrody, osoba zakochana czuje się szczęśliwa i spełniona. Z drugiej strony, bolesne rozstanie prowadzi do gwałtownego spadku dopaminy i sprawia, że osoba zakochana czuje się przygnębiona i depresyjna. Na szczęście ten stan mija i gdy spotkamy tę właściwą osobę w naszym życiu, nie tylko dopamina, ale i inne hormony takie jak na przykład oksytocyny, pozwalają nam zbudować trwały i dojrzały związek.

  • Card image cap
    dr hab. Krystyna Rymarczyk

    Psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, adiunkt w Katedrze Psychologii Poznawczej i Behawioralnej Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS. Przez lata pracowała także w Pracowni Psychofizjologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie, gdzie otrzymała Srebrny Medal nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie prowadzi zajęcia na studiach magisterskich i podyplomowych z zakresu neuropsychologii klinicznej, neuronauki oraz neurologopedii. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnienia mózgowej organizacji procesów emocjonalnych oraz empatii. Interesuje się także neurobiologicznym podłożem rozwoju człowieka, zaburzeniami w rozwoju oraz mechanizmami plastyczności mózgu i tej tematyce także poświęca swoje publikacje Jest autorką wielu wystąpień konferencyjnych i popularnonaukowych. Organizowała konferencje naukowe oraz wydarzenia popularnonaukowe. Wielokrotnie otrzymała nagrody za wysoką jakość prowadzonych zajęć dydaktycznych oraz znaczącą efektywności pracy naukowej.